دلیل توقف صادرات سیب ایران

دلیل توقف صادرات سیب ایران/ تعلل وزارت جهاد در صدور گواهی «غیر تراریخته» سیب

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: یک ماه است هند اعلام کرده ایران برای صادرات سیب باید گواهی غیر تراریخته بودن محصول ارائه کند اما طی این مدت وزارت جهاد کشاورزی هیچ اقدامی نکرده است.

سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی  در باره اینکه سیب کاران منطقه ارومیه از نبودن صادرات و ماندن محصول تولیدی در دستشان گلایه دارند، گفت: صادرات سیب ایران به هند فعلا به دلیل اینکه وزارت جهاد نتوانسته گواهی غیر تراریخته بودن این محصول را ارائه کند متوقف است.

وی افزود: طرف های هندی که مشتری بسیار خوب سیب قرمز ما هستند اعلام کرده اند از اول ماه مارس هیچ محموله ای را در صورت نداشتن گواهی غیر تراریخته نمی پذیرند.
* واردات سیب هند از آمریکا متوقف شد
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه هند به تازگی واردات سیب از آمریکا را متوقف کرده اعلام کرد: فرصت خوبی برای ایران فراهم شده که صادرات خود را به هند افزایش دهند.
این مسئول گفت: دفتر سلامت وزارت جهاد کشاورزی’>وزارت جهاد کشاورزی همچنان می گوید در انتظار دستور وزیر است تا در این مورد اقدام کند.
* ظرفیت صادرات 500 هزار تن سیب به هند
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اعلام کرد: تاکنون 150 هزار تن صادرات سیب به هند انجام شده و تا 500 هزار تن هم امکان صادرات وجود دارد.
وی مشکل دیگر صادرات را کرایه های حمل عنوان کرد که از 1500 دلار به 4000 دلار برای حمل از بندر عباس به بنادر هند رسیده و  کسی هم نظارتی نمی کند.
به گفته نورانی، یک میلیون و 200 هزارتن سیب در سردخانه های کشور وجود دارد که بخشی از اینها برای میوه شب عید مردم عرضه خواهد شد اما نیاز است 500 هزار تن سیب برای تعادل بازار صادر شود.
* تولید 3.5 میلیون تن سیب در کشور
وی با بیان اینکه امسال تولید سیب کشور خوب بوده گفت: 3.5 میلیون تن سیب در کشور تولید شده که 500 تا 700 هزار تن در بخش صنعتی استفاده می شود و حدود یک میلیو ن هم نیاز کشور است.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: سیب در عمده فروشی ها 7 تا 11 هزار تومان به فروش می رود اما در برابر قیمت های بالایی که در مغازه های سطح شهر به فروش می رود تعزیرات حکومتی باید رسیدگی کنند.
سیب کاران منطقه ارومیه بارها به وضع نابسامان بازار سیب و نبودن امکان صادرات گلایه کرده و از سیاست ها دو وزارتخانه انتقاد کرده اند.

اخبارروغن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *